Vårens pårørendeskole har åpnet for påmelding

Denne våren tilbys kurs for pårørende til personer med demens. Påmeldingen til pårørendeskolen er åpen nå og fram til 11. mars. Første kursdato er onsdag 19. mars.

Denne våren tilbys kurs for pårørende til personer med demens. Påmeldingen til pårørendeskolen er åpen nå og fram til 11. mars. Første kursdato er onsdag 19. mars.

Pårørendeskolen er et kurstilbud til deg som har et familiemedlem eller en nær venn med demenssykdom. Personen med demens kan bo hjemme eller i institusjon.

Gjennom faglige forelesninger, plenums- og gruppesamtaler, får du innsikt i hvilke følger sykdommen kan ha for personen med demens, for deg som pårørende og for øvrige familie og venner. Du vil treffe andre pårørende i samme situasjon, og fagpersoner med kompetanse på området.

Pårørendeskolen arrangeres fra kl. 18 til 21 de fire siste onsdagene før påske: 19. mars, 26. mars, 2. april og 9. april.

  • Sted: Dagsenteret på Lyngdal helsehus.
  • Deltakeravgift: 300 kr pr. person. Dette inkluderer kursmateriell og enkel bevertning.

I løpet av de fire kursdagene kommer vi innom følgende tema:

  • Demens – sykdomslære
  • Kommunikasjon og holdninger
  • Hvordan bygge opp om det positive
  • Når adferden endrer seg
  • Pårørenderollen
  • Frivillighet og tjenester
  • Velferdsteknologi
  • Fremtidsfullmakt / verge

Det er begrenset antall plasser, og i utgangspunktet maks 2 personer per familie. Antallet kan økes hvis det er ledige plasser. Det vil da bli vurdert hvem som har størst behov, og disse vil bli kontaktet.

Har du ytterligere spørsmål om pårørendeskolen, ta kontakt med demenskoordinator. Kontaktinformasjon finner du nederst på siden.

Påmelding

Pårørendeskolen 2025 blir de fire siste onsdagene før påske, fra kl. 18 til 21.

Påmeldingen er åpen fra 30. januar, og fram til 11. mars. Bruk QR-koden eller skjemalenken under.

imageu26q8.png

Lenke til påmeldingsskjema

E-læringskurs

I tillegg til pårørendeskolen tilbys også et e-læringskurs for pårørende til personer med demens. Et kurs sterkt anbefalt av kommunens demenskoordinator. Kurset er gratis og berører de fleste temaer som tas opp på pårørendeskolen.

For å ta kurset kreves innlogging via ID-porten.

Lenke til e-læringskurs

Aktuelle lenker

Lenke: Bli en demensvennlig bedrift

Lenke: Ny demensforening stiftet

Lenke: Lyngdals første demensvennlige bedrifter

Lenke: Demensvennlig lokalsamfunn

Kontaktinformasjon

Anne Låtveit, demenskoordinator
3. etasje Lyngdal rådhus (tirsdager), avdeling for forvaltning og bolig

Sist endret: 30.01.2025